maszyna spożywcza

Jakie są wymagania dotyczące mycia maszyn spożywczych?

Powierzchnie i maszyny spożywcze wymagają utrzymania właściwego poziomu czystości. Dezynfekcja oraz mycie pozwala pozbyć się z nich wszelkich drobnoustrojów, a także zwiększyć jakość i efektywność procesu produkcyjnego. Przeczytaj, jakie wymogi muszą być przestrzegane podczas czyszczenia.

Jakich standardów należy przestrzegać w przemyśle spożywczym?

Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia jest najważniejszym zapisem prawnym w kwestii zachowania porządku i higieny. Zgodnie z nią niezbędne jest usuwanie wszelkich źródeł zabrudzeń powstałych przez tłuszcze czy przyprawy. Należy zrobić to skutecznie, wykorzystując najefektowniejsze sposoby.

Najczęściej stosowaną metodą czyszczenia w branży spożywczej jest mycie pianą, a także parą pod wysokim ciśnieniem. Przed tym jednak należy właściwie rozmontować urządzenia, po czym pozbyć się zanieczyszczeń, które widać na pierwszy rzut oka. Można posłużyć się tu specjalnymi szczotkami. Następnie usunąć środek myjący, zdezynfekować oraz osuszyć powierzchnię sprzętów.

Jakie środki czyszczące do maszyn warto zastosować?

Mycie i dezynfekcja urządzeń powinna odbyć się przy użyciu specjalistycznych preparatów. Oferujemy m.in. środki do mycia maszyn spożywczych oraz pomieszczeń służących do produkcji. Są to płyny alkaliczne, kwasowe, chlorowe, myjąco-dezynfekujące, pieniące oraz z przeznaczenie do mycia ręcznego. Wszystkie wyróżniają się zgodnością z normami krajowymi, jak i europejskimi.

Preparaty są dobierane w zależności od potrzeb. Zasadowe umożliwiają przeprowadzenie jednoczesne dwóch procesów – mycia i dezynfekcji. Wykorzystuje się je także do eliminowania tłuszczu i sadzy. Z kolei środki kwasowe służą do usuwania osadów np. z twardej wody czy rdzy, a także wykazują właściwości odtłuszczające.

Cleanlab Artur Szefer Przyranie 56A, 62-831 Korzeniew 

Tel. +48 62 594 31 09 | Email: biuro@cleanlab.pl