ręczne narzędzia ogrodowe

Dlaczego należy dezynfekować narzędzia ogrodnicze?

Po zakończeniu prac w ogrodzie dobrze jest, zająć się dokładnym wyczyszczeniem, a także dezynfekcją narzędzi. Dzięki temu posłużą przez kolejne lata oraz nie będą zagrożeniem bakteryjnym dla roślin. Przeczytaj, dlaczego dokładnie ma to tak ogromne znaczenie.

Prawidłowa dezynfekcja podstawą w dbałości o narzędzia ogrodnicze

Sprzęty, których używasz w swoim ogrodzie, powinny być czyste. Oprócz umycia niezbędna jest także prawidłowa dezynfekcja.

Ogrodnicy doskonale wiedzą, jak szybko rozprzestrzeniają się pośród roślinności różnego rodzaju choroby. Są przenoszone nie tylko przez wiatr, opady deszczu czy szkodniki, ale także narzędzia. Źródłem zakażenia może być szpadel, przy pomocy którego wykopywałeś krzew z chorymi korzeniami, a także piła czy sekator używany do obcinania zainfekowanych wcześniej pędów. Warto dodać, że podczas przycinania, po każdym drzewie czy krzewie, należy przetrzeć sprzęt jednym z preparatów do dezynfekcji narzędzi ogrodniczych. Dzięki temu niewidoczne dla oczu patogeny nie są przenoszone z jednej rośliny na drugą.

Jak często dezynfekować sprzęt używany w ogrodzie?

Zgodnie z zaleceniami najlepiej robić to po każdej wykonanej pracy. Z pomocą odpowiednich środków dezynfekujących oraz czyszczących łatwiej będzie Ci utrzymać urządzenia w dobrym stanie. Pamiętaj, żeby nie odkładać tego w czasie. Świeże zabrudzenia są dużo łatwiejsze do wyczyszczenia niż stare. Pozostawienie ich aż do wiosny, przysporzy Ci pracy, na którą stracisz sporo czasu.

Piły, łopaty, szpadle, nożyce i sekatory do cięcia, motyki oraz pozostałe narzędzie, których używasz w ogrodzie, przynajmniej raz do roku, powinny zostać poddane kompleksowemu przeglądowi. Tak dopatrzone, posłużą przez długi czas oraz będą działać sprawnie.

Cleanlab Artur Szefer Przyranie 56A, 62-831 Korzeniew 

Tel. +48 62 594 31 09 | Email: biuro@cleanlab.pl