badanie mleka

Jakich płynów używać do badania komórek somatycznych?

Badania komórek somatycznych, czyli obumarłych komórek tkanki gruczołowej i żywych oraz obumarłych białych ciałek krwi, pozwala określić jakość mleka, a także stanu zdrowotnego wymion krów. Poziom komórek somatycznych decyduje o określeniu klasy mleka. Dzięki regularnemu stosowaniu płynów do badania komórek somatycznych możemy zauważyć i skorygować nieprawidłowości przed pojawieniem się objawów dyskwalifikujących mleko.

Mechanizm działania płynu do badania komórek somatycznych

Dokładny sposób określenia poziomu komórek somatycznych w mleku to badania laboratoryjne, pomiar metodą elektroniczną. Jednak regularne stosowanie płynu do badań komórek somatycznych pozwala wykryć i skorygować nieprawidłowości jeszcze zanim wystąpią niepożądane objawy jak przesadna wodnistość mleka, wystąpienie krwi, czy obecność tzw. kłaczków. Mechanizm działania płynów testowych do mleka to reakcja związku czynnego wchodzącego w skład preparatu z kwasami nukleinowymi, które są źródłem komórek somatycznych.

Co może powodować nadmiar komórek somatycznych?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, komórki somatyczne to obumarłe komórki tkanki gruczołowej, a także żywe i obumarłe białe ciałka krwi. Komórki somatyczne podczas udoju krów przechodzą do mleka. Jeśli mamy do czynienia z nadmiarem komórek somatycznych, może dojść do stanu zapalnego wymienia lub wymion o nazwie mastitis. Stan zapalny może wpływać niekorzystnie na jakość produktów, które wytwarzane są z mleka. Mastitis powoduje zmniejszenie się zawartości laktozy i tłuszczu w mleku, ale podwyższa ilość wolnych kwasów tłuszczowych. Testowanie jakości mleka pozwala na dokładną weryfikację jakości higienicznej mleka, wykrycie wszelkich ciał obcych i innych zanieczyszczeń, rozpoznanie nadmiaru antybiotyków, które sprawiają, że mleko jest niezdatne do użytku. Produkcja i przetwórstwo mleka są związane z koniecznością zachowania właściwego poziomu czystości i właściwej obsługi zwierząt i samego procesu udoju. 

Cleanlab Artur Szefer Przyranie 56A, 62-831 Korzeniew 

Tel. +48 62 594 31 09 | Email: biuro@cleanlab.pl