kobieta trzymająca w dłoni glebę

Na czym polega odkażanie gleby w szklarni?

Odkażanie gleby w szklarni to jeden z etapów całych procesów wymiany upraw. Odkażanie pozwala na wyeliminowanie bakterii i wirusów, które są odpowiedzialne za choroby roślin, a także niechcianych agrofagów. W naszym wpisie przyjrzymy się bliżej, a jaki sposób odkaża się glebę przez parowanie i zastosowanie wieloskładnikowych środków do odkażania gleby i różnych powierzchni w szklarniach i nie tylko.

Przygotowanie gleby w szklarni do nowego sezonu

Odkażanie gleby pozwala na usunięcie niewielkich cząstek zakaźnych (bakterii) i mikroorganizmów (wirusów), które mogą powodować choroby roślin oraz eliminację agrofagów, czyli patogenów, szkodników i chwastów, które obniżają plony roślin uprawnych. Choć uprawy często wymagają ciągłej ochrony w okresie wegetacji i w szklarniach wykorzystuje się różnego rodzaju środki, które pozwalają pozbywać się agrofagów, patogeny z czasem mogą się uodparniać na stosowane środki. By pozbyć się problemu, możemy zastosować termiczne odkażanie gleby lub zastosować preparat do dezynfekcji szklarni.

Termiczne odkażanie gleby i dezynfekcja wybranymi preparatami

Najpopularniejsze metody odkażania gleby w szklarni to zastosowanie maszyn parowych i dezynfekcja wybranymi preparatami. Dezynfekcja parowa odbywa się w wysokiej temperaturze (ok. 100 st. C), dlatego wymaga zastosowania szczególnych narzędzi, jak folia termoodporna, pod którą wprowadza się parę za pomocą węża. Ciepło nie powinno przedostawać się „na zewnątrz”, para ma wnikać w glebę. To dobre rozwiązanie na małych areałach. Wszędzie natomiast sprawdza się dezynfekcja wieloskładnikowymi środkami biobójczymi, jak preparat do dezynfekcji szklarni Oxy-Agro. To środek biobójczy, szybko biodegradowalny w 100%, który stosuje się nie tylko do odkażania gleby i podłoża, ale też skrzynek, preparatów i narzędzi stosowanych w produkcji ogrodniczej, do odkażania szklarni, tuneli foliowych, magazynów, chłodni i nie tylko. Nadaje się do dezynfekcji urządzeń i powierzchni także w obiektach prywatnych i publicznych, co potwierdza bezpieczeństwo użycia.

Cleanlab Artur Szefer Przyranie 56A, 62-831 Korzeniew 

Tel. +48 62 594 31 09 | Email: biuro@cleanlab.pl