pieczarkarnia

W jaki sposób odkażać pieczarkarnie?

Odkażanie, czyli dezynfekcja, to działania, które mają na celu niszczenie drobnoustrojów oraz ich przetrwalników. W pieczarkarni możemy mieć do czynienia z różnymi chorobami i wirusami, np. wirusem brązowienia kapelusza pieczarki. Gdy mamy do czynienia z zakażoną uprawą, konieczne jest zastosowanie odpowiednich preparatów do dezynfekcji pieczarkarni po usunięciu podłoża, ziemi odkrywkowej i każdej substancji organicznej.

Dlaczego przed dezynfekcją konieczne jest mycie, usuwanie starego podłoża?

Dezynfektanty używane w ogrodnictwie, których przeznaczeniem jest usuwanie niepożądanych organizmów, takich jak glony, bakterie, wirusy i grzyby, są używane przede wszystkim na tzw. nieożywionych powierzchniach, a także konstrukcjach i urządzeniach. W przypadku pieczarkarni konkretnie można je stosować także do mat dezynfekcyjnych. Najlepsze rezultaty będą zapewniać zawsze dezynfekcje termiczne, przy czym mycie przed dezynfekcją w przypadku pieczarkarni zawsze jest konieczne. Fragmenty podłoża muszą zostać wcześniej usunięte, ponieważ preparat odkażający nie usunie z nich grzybni.

Odkażanie pieczarkarni odpowiednio dobranym środkiem

Do odkażania pieczarkarni należy stosować wyłącznie środki do tego przeznaczone, przy czym zaznaczamy, że preparaty do dezynfekcji pieczarkarni mogą mieć też inne zastosowania. Jako przykład wskażmy preparat AGRO FF – nadaje się do odkażania mat dezynfekcyjnych, ale też do higieny w pomieszczeniach inwentarskich, czy do odkażania basenów w śluzach sanitarnych. W praktyce produkt nanoszony jest na dezynfekowane powierzchnie za pomocą opryskiwaczy (ręcznych i spalinowych, elektrycznych i ciśnieniowych). To preparat nadający się do dezynfekcji poprzez mgławienie termiczne (dezynfekcja na ciepło) lub ULV (dezynfekcja na zimno).

Cleanlab Artur Szefer Przyranie 56A, 62-831 Korzeniew 

Tel. +48 62 594 31 09 | Email: biuro@cleanlab.pl