system udojowy

Jakimi preparatami dezynfekuje się systemy udojowe?

Higiena systemów udojowych jest bardzo istotna, ponieważ ze względu na bakterie zawarte w mleku ma ono tendencję do szybkiego psucia się. Wynika to z tempa namnażania się drobnoustrojów. Nowoczesne gospodarstwa stosują zautomatyzowane systemy udojowe, które gwarantują świetną jakość mleka, ale oczywiście pod warunkiem przestrzegania właściwego reżimu sanitarnego. Sprawdźmy, jakie preparaty są stosowane do mycia i dezynfekcji systemów udojowych.

Środki czyszczące do systemów udojowych

Do czyszczenia systemów udojowych używane są preparaty zasadowe, które służą do mycia oraz preparaty o odczynie silnie kwaśnym, które stosowane są do płukania całej aparatury. Przed samym czyszczeniem wykonuje się płukanie wstępne – do niego używa się wody, substancji alkalicznych i kwaśnych. Wspomniane preparaty zasadowe usuwają zanieczyszczenia w postaci tłuszczów i białek, natomiast preparaty kwasowe usuwają wszelkie zanieczyszczenia nieorganiczne, jak tzw. kamień mleczny oraz kotłowy.

Konkretny przykład środka dezynfekującego do systemów udojowych

By opowiedzieć więcej o preparatach stosowanych do mycia systemów udojowych, a konkretnie dezynfekcji, najlepiej przedstawić konkretny przykład. Będzie to OXY-AGRO, wieloskładnikowy środek dezynfekujący na bazie kwasu nadoctowego, nadtlenku wodoru. To środek biobójczy, który jest w 100% biodegradowalny, świetny do dezynfekcji wszelkich urządzeń udojowych, ale nie tylko. Stosuje się go także na przykład do dezynfekcji różnych powierzchni, które mają kontakt z żywnością, czy do odkażania szklarni, chłodni, foliowych tuneli, magazynów, maszyn oraz urządzeń wykorzystywanych w zakładach przemysłu spożywczego. Omawiany środek w trakcie wykonywania zabiegów dezynfekcyjnych nie wymaga żadnych specjalnych warunków temperaturowych (przy czym zalecana temperatura dezynfekcji to 10-40 st. C), czy wilgotnościowych, jest wygodny w użyciu. Jak wspomnieliśmy, jest w 100% biodegradowalny i proces jego biodegradacji przebiega szybko.

Cleanlab Artur Szefer Przyranie 56A, 62-831 Korzeniew 

Tel. +48 62 594 31 09 | Email: biuro@cleanlab.pl