rośliny w nowoczesnej szklarni

Dlaczego należy systematycznie dezynfekować szklarnie?

By zachować jakość upraw w szklarniach, musimy dbać o czystość i higienę – ma tu znaczenie zarówno mycie, jak i systematyczna dezynfekcja. Do dezynfekcji musimy wykorzystywać wieloskładnikowe produkty, które likwidują bakterie, wirusy i grzyby. Trzeba przy tym pamiętać, że dezynfekcja i mycie to dwie różne czynności – sama dezynfekcja nie wystarczy. Opowiedzmy nieco więcej o dezynfekcji szklarni i produktach wykorzystywanych do tego.

Dezynfekcja szklarni. Dwuetapowy proces

Dezynfekcję szklarni należy przeprowadzać systematycznie, pamiętając o tym, że koniecznie trzeba ją wykonać zawsze tuż przed uprawą. Eliminujemy w ten sposób szkodniki, które zgromadziły się w szklarni w sezonie zimowym. Dezynfekujemy nie tylko główne pomieszczenie szklarni, ale też wszystkie konstrukcje sąsiednie, np. tunele i łączniki prowadzące do innych pomieszczeń. Dezynfekujemy też wszystkie pojemniki i narzędzia. Zanim przystąpimy do zdezynfekowania szklarni, powinniśmy ją umyć – to pierwszy etap całego procesu. To logiczne – najpierw pozbywamy się wszelkich zanieczyszczeń, które widać gołym okiem, a następnie pozbywamy się szkodników, których nie dostrzegamy, ale wiemy o ich istnieniu.

Środki do dezynfekcji szklarni

Preparaty do dezynfekcji szklarni, które proponujemy naszym Klientom, zostały przebadane w Zakładzie Wirusologii i Bakteriologii Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu. Środki do dezynfekcji szklarni mają więc określoną skuteczność biobójczą.

Przykład – wieloskładnikowy środek biobójczy OXY-AGRO ma konkretnie następującą skuteczność biobójczą w stosunku do:

  • bakterie – raka bakteryjnego pomidora 0,5%,
  • grzyby – szara pleśń 0,5%,
  • wirusy – wirus mozaiki pepino 1,0%.

Preparat OXY-AGRO nanosimy na dezynfekowane powierzchnie za pomocą opryskiwaczy ręcznych, spalinowych, elektrycznych lub ciśnieniowych. To preparat, który świetnie nadaje się do dezynfekcji przez zamgławianie termiczne lub ULV (zamgławianie z użyciem generatora zimnej mgły).

Na koniec warto wspomnieć, że nasz omawiany preparat nie wymaga specjalnych warunków temperaturowych i wilgotnościowych w trakcie wykonywania zabiegów dezynfekcji.

Cleanlab Artur Szefer Przyranie 56A, 62-831 Korzeniew 

Tel. +48 62 594 31 09 | Email: biuro@cleanlab.pl