By zachować jakość upraw w szklarniach, musimy dbać o czystość i higienę – ma tu znaczenie zarówno mycie, jak i systematyczna dezynfekcja. Do dezynfekcji musimy wykorzystywać wieloskładnikowe produkty, które likwidują bakterie, wirusy i grzyby. Trzeba przy tym pamiętać, że dezynfekcja i mycie to dwie różne czynności – sama dezynfekcja nie wystarczy. Opowiedzmy nieco więcej o dezynfekcji szklarni i produktach wykorzystywanych do tego.
Dezynfekcja szklarni. Dwuetapowy proces
Dezynfekcję szklarni należy przeprowadzać systematycznie, pamiętając o tym, że koniecznie trzeba ją wykonać zawsze tuż przed uprawą. Eliminujemy w ten sposób szkodniki, które zgromadziły się w szklarni w sezonie zimowym. Dezynfekujemy nie tylko główne pomieszczenie szklarni, ale też wszystkie konstrukcje sąsiednie, np. tunele i łączniki prowadzące do innych pomieszczeń. Dezynfekujemy też wszystkie pojemniki i narzędzia. Zanim przystąpimy do zdezynfekowania szklarni, powinniśmy ją umyć – to pierwszy etap całego procesu. To logiczne – najpierw pozbywamy się wszelkich zanieczyszczeń, które widać gołym okiem, a następnie pozbywamy się szkodników, których nie dostrzegamy, ale wiemy o ich istnieniu.
Środki do dezynfekcji szklarni
Preparaty do dezynfekcji szklarni, które proponujemy naszym Klientom, zostały przebadane w Zakładzie Wirusologii i Bakteriologii Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu. Środki do dezynfekcji szklarni mają więc określoną skuteczność biobójczą.
Przykład – wieloskładnikowy środek biobójczy OXY-AGRO ma konkretnie następującą skuteczność biobójczą w stosunku do:
- bakterie – raka bakteryjnego pomidora 0,5%,
- grzyby – szara pleśń 0,5%,
- wirusy – wirus mozaiki pepino 1,0%.
Preparat OXY-AGRO nanosimy na dezynfekowane powierzchnie za pomocą opryskiwaczy ręcznych, spalinowych, elektrycznych lub ciśnieniowych. To preparat, który świetnie nadaje się do dezynfekcji przez zamgławianie termiczne lub ULV (zamgławianie z użyciem generatora zimnej mgły).
Na koniec warto wspomnieć, że nasz omawiany preparat nie wymaga specjalnych warunków temperaturowych i wilgotnościowych w trakcie wykonywania zabiegów dezynfekcji.